والدین و نقش آنها

مقالات

نکاتی در مورد نحوه سرماخوردگی کودک نوپا

49
نکاتی در مورد نحوه سرماخوردگی کودک نوپا

کودک نوپا شما نیمی از شب را با گرفتگی بینی بیدار بوده است. در طول روز، آنها خسته هستند و آب ريزش بینی شان متوقف نمی شود. شما کاملا مطمئن هستید که كودكتان سرما خورده است. و در حالی که می دانید هیچ درمانی قطعي برای سرماخوردگی وجود ندارد، می خواهید بدانید چه کاری می توانید انجام دهید تا به آنها کمک کنید احساس بهتری داشته باشند.

حال آنكه، در بیشتر موارد، فقط باید اجازه دهید سرماخوردگی ادامه پیدا کند،ولي کارهایی وجود دارد که مي تواند به کودکتان کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشد و شما امیدوار باشيد که شب‌ها کمی بهتر بتواند بخوابد.

چگونه بفهمیم کودک نوپا سرماخورده است؟

بیشتر سرماخوردگی ها دارای چند علامت مشخص هستند، از جمله احتقان، افزایش مخاط بيني، سرفه و تب خفیف. اما سرماخوردگی های مختلف می توانند علائم متفاوتی داشته باشند. گاهی اوقات همان ویروس سرماخوردگی علائم متفاوتی در کودکان مختلف ایجاد می کند.

به عنوان مثال، یکی از فرزندان شما ممکن است فقط احتقان خفیف با یک ویروس سرماخوردگی خاص داشته باشد، اما فرزند دیگر شما ممکن است دچار احتقان شدیدتر همراه با تب خفیف شود. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد علائم سرماخوردگی بدانید.

چگونه بفهمیم کودک نوپا سرماخورده است؟

علائم اولیه سرماخوردگی

ایلان شاپیرو، MD، مدیر پزشکی آموزش بهداشت و سلامت در خدمات بهداشتی AltaMed، می‌گوید که اولین علائم سرماخوردگی ممکن است ساده باشد و شامل بسیاری از علائم کلاسیک سرماخوردگی مانند احتقان یا سرفه نمی‌شود.

دکتر شاپیرو می گوید، ممکن است تغییراتی را در رفتار فرزندتان مشاهده کنید. آنها ممکن است بیش از حد خسته باشند و ممکن است بیشتر بخوابند. همچنین ممکن است متوجه شوید که اشتهای فرزندتان کاهش می یابد. دکتر شاپیرو خاطرنشان می کند: "هر کودک علائم اولیه را به طور متفاوت بیان می کند."

علائم اولیه سرماخوردگی

علائم اصلی سرماخوردگی

دکتر دانل فیشر، رئیس بخش اطفال در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، می گوید: غالب ترین علائم سرماخوردگی آبریزش بینی و سرفه است. همراه با آن، علائم دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد، از جمله عطسه، چشمان قرمز، کاهش اشتها و افزایش گیجی. دکتر شاپیرو می گوید: اشک چشم و گلودرد از دیگر علائم سرماخوردگی هستند.

دکتر توماس مک‌دونا، متخصص اطفال وابسته به بیمارستان هانتینگتون در نیویورک، می‌گوید که تب گاهی، اما نه همیشه، یک علامت سرماخوردگی است. طبق گفته آکادمی اطفال آمریکا (AAP) اکثر تب های مرتبط با سرماخوردگی تب های با درجه پایین هستند. تب با درجه پایین تقريبا 38.5 درجه سانتيگراد است.

دکتر مک‌دونا می‌گوید، نوع سرفه‌ای که کودک نوپا شما ایجاد می‌کند بسته به نوع پاتوژن ویروسی که باعث سرماخوردگی می‌شود، می‌تواند متفاوت باشد. سرفه کودک شما ممکن است شل، خشک یا با تنگي نفس باشد.

علائم بارز سرفه با تنگي نفس این است که صدای کودک شما صداي گرفته است و بیشتر سرفه های با تنگي نفس خود به خود برطرف می شوند، اما اگر کودک مشکل تنفسی دارد، شما باید به پزشک اطفال مراجعه کنيد.

علائم اصلی سرماخوردگی

علائم و عوارض بعدی

بیشتر علائم سرماخوردگی محدود به احتقان و سرفه هستند، نسبتاً خفیف و طی یک یا دو هفته خود به خود از بین می روند. اما گاهی اوقات علائم یا عوارض دیگری ایجاد می شود.

دکتر مک دونا می گوید: گاهی چند روز پس از سرماخوردگی، عفونت گوش ایجاد می شود. علائم عفونت گوش عبارتند از: افزایش بی قراری، تب جدید و احساس درد در گوش. به علاوه، دکتر مک‌دونا توضیح می‌دهد که گاهی اوقات بیماری به نام برونشیولیت ایجاد می‌شود. برونشیولیت عفونت برونشیول های ریه است و می تواند باعث خس خس سینه و مشکل در تنفس شود.

اگر کودک شما علائم عفونت گوش، برونشیولیت، افزایش تب را نشان می دهد یا علائم نگران کننده ای از خود نشان می دهد، باید به پزشک اطفال مراجعه كنید.

علائم و عوارض بعدی

آیا این یک سرماخوردگی، آنفولانزا یا کووید-19 است؟

بیشتر ویروس‌های سرماخوردگی علائم خفیفی دارند، فقط با تب‌های خفیف ظاهر می‌شوند و علائمی مانند بدن درد، لرز یا خستگی شدید را شامل نمی‌شوند. اگر کودک شما علائمی مانند تب بالا، بدن درد، لرز یا بی حالی شدید نشان می دهد، باید آنها را نزد پزشک اطفال ببرید تا بیماری های جدی تری مانند آنفولانزا را رد کند.

COVID-19 همچنین می تواند علائمی شبیه آنفولانزا در کودکان ایجاد کند، اما گاهی اوقات COVID-19 فقط علائم خفیف شبیه سرماخوردگی ایجاد می کند. به همین دلیل، این روزها پزشکان توصیه می کنند که کودکان در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی، آزمایش کووید را انجام دهند. این می تواند به شما کمک کند تا بدانید که آیا فرزندتان باید قرنطینه شود یا خیر، و آیا نیاز به اطلاع رساني به افراد ديگر است.

آیا این یک سرماخوردگی، آنفولانزا یا کووید-19 است؟

مقالات متفرقه

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

چندین مطالعه نشان می‌دهد که بچه‌ها به‌خصوص از زمان همه‌گیری کووید-۱۹، فعالیت بدنی چندانی ندارند.

برعکس، بزرگسالان از نظر بدنی فعال تر می شوند.

تلاش برای گنجاندن حرکت در برنامه های روزانه خانواده می تواند برای همه افراد درگیر مفید باشد.

بسیاری از والدین ممکن است نگران این باشند که فرزندانشان هر روز به اندازه کافی فعالیت بدنی نداشته باشند، به ویژه در طول دستورات ماندن در خانه در طول همه گیری COVID-19. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است (مخصوصاً با بزرگ‌تر شدن آنها)، شواهدی وجود دارد که عکس این موضوع برای بسیاری از بزرگسالان صادق است.

گرچه این موضوع تعجب آور به نظر مي رسد، اما کارشناسان بر اين باورند که والدین می توانند از این انگیزه برای تشویق کودکان به حرکت نیز استفاده کنند. گنجاندن تحرك در زندگی روزمره بصورت برنامه ريزي شده در خانواده می تواند به کودکان کمک کند تا به طور طبیعی ورزش بیشتری کنند.

مشاهده این مقاله
تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

احتمالاً فکر نمی کردید که به اين زودي يكسال بگذرد، تبريك مي گوييم به سرعت فرزندتان دارد بزرگ مي شود. تولد کوچولوی شما نزدیک است. ممکن است اولين تولد فرزندتان سریع‌ترین سال به نظر برسد ولي سال هاي آتي نيز چنين است، اما در هر صورت بالاخره اين روز نزدیک است. و اکنون که چنین است، ممکن است از خود بپرسید که بهترین راه برای جشن گرفتن تولد کودکتان چیست.
مشاهده این مقاله
چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

درست مانند آشپزی با کودکان نوپا، کودکان پیش دبستانی تمايل به استقلال دارند. "من می توانم آن را انجام دهم!" گرایش به استقلال مخصوص کودکان این سن است. خوشبختانه، هرچه بیشتر به آنها اجازه دهید در تهیه غذا مشارکت کنند، آنها را تشویق می کنید تا غذا بخورند.

والدین معمولاً هنگام خوردن یک وعده غذایی كامل توسط كودكشان که معمولاً هرگز آنها را لمس نمی کردند ولي اكنون آن ها را مي خورند، شگفت زده می شوند، چون استقلال انگیزه قوی ای است. این تكنيك می تواند به ویژه در زمانی مفید باشد که كودك شما تمايلي به غذا خوردن نشان نمي دهد و در حال كاهش وزن است.

برای اینکه کودکان پیش دبستانی در آشپزخانه مشغول شوند، به آنها اجازه دهید تمام کارهای مشابهی را که کودکان نوپا می توانند انجام دهند، به علاوه چند کار دیگر را انجام دهند. علاوه بر وسایل آشپزخانه که برای استفاده کودکان نوپا در نظر گرفته شده است، بچه‌های این سن ممکن است آماده باشند وسایل کمی پیشرفته‌تر مانند توپ‌گیر هندوانه، سبزی خردکن دستي، یا پرس سیر (با نظارت) را امتحان کنند.

مشاهده این مقاله
نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

آشپزی با بچه های کوچک می تواند سرگرم کننده باشد، اما اگر صادق باشیم، می تواند تمرینی برای صبر والدین باشد. از سوی دیگر، آشپزی با بچه‌های بزرگ‌تر، اغلب زمانی که شما شروع به آموزش مهارت می‌کنید. با افزایش سطح چالش، به تقویت مهارت‌های آن‌ها منجر مي شود.

یکی از راه های عالی برای ارتقای استقلال و خلاقیت آشپزی در کلاس های بالاتر این است که کتاب آشپزی خود را به فرزندان خود بدهید. هنگامی که شروع به جستجو کنید، ده ها کتاب آشپزي مناسب برای بچه ها در این سن پیدا خواهید کرد. یکی از كتاب هاي آشپزي با تصاویر فراوان و دستورالعمل های گام به گام را انتخاب کنید. سپس، فرزندتان را تشویق کنید تا خود را در تهیه غذايي، یا دسر، امتحان کند.

مشاهده این مقاله
اهميت دوست در روابط فرزندان

اهميت دوست در روابط فرزندان

بسیاری از بچه ها بهترین دوست یا گروهی از بهترین دوستان دارند. بچه های دیگر گروهی از دوستان دارند اما یک یا چند نفر را به عنوان "بهترین دوست" انتخاب می کنند. با این حال، یک یا چند نفر از این کودکان ممکن است در نهایت بیشترین زمان را با فرزند شما بگذرانند و عملاً به بهترین دوست تبدیل شوند.

این روابط ممکن است سال ها طول بکشد یا کوتاه مدت باشد. برخی از بچه ها در طول دوران کودکی خود با یک سری دوستان صمیمی روبرو می شوند، برخی دیگر ممکن است همان دوست را برای تمام زندگی خود حفظ کنند. سپس، بچه‌های دیگری هستند که گروه کوچک یا بزرگی از دوستان دارند که واقعاً یکی را بر دیگری ترجیح نمی‌دهند، دیگران هنوز ممکن است دوستی نزدیک زیادی نداشته باشند ويا ترجیح دهند به تنهایی بازی کنند.

اغلب، بهترین دوستی ها به صورت طبيعي یا به دلایل عملی ایجاد می شوند، به ویژه زمانی که بچه هایی با علایق یا پیشینه های مشابه در نزدیکی یکدیگر هستند. کودکانی که زمان زیادی را با هم می گذرانند، مانند نشستن در کنار یکدیگر در کلاس، بازی در یک تیم ورزشی، شرکت در یک باشگاه یا فعالیت مشابه، یا زندگی در همسايگي ممکن است احتمال بیشتری برای ایجاد این روابط داشته باشند.

مشاهده این مقاله
اخطار حذف!
آیا میخواهید این گزینه را حذف نمایید؟
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا جهت پیگیری ثبت نام خود از ساعت 10 صبح تا 10 شب با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
02122821212
09125261212
X
X
X

Title

Price

Des