والدین و نقش آنها

مقالات

وقتی والدین به بچه ها فشار می آورند تا نمرات خوب بگیرند

47
وقتی والدین به بچه ها فشار می آورند تا نمرات خوب بگیرند

اگر می خواهید فرزندانتان نمرات خوبی کسب کنند، باید مطمئن شوید که آنها می دانند که این انتظار شماست. درسته؟ شاید نه. تحقیقات نشان می دهد که بچه ها ممکن است این انتظارات را به عنوان فشار تفسیر کنند و فشار برای اجرا به آنها کمک نمی کند تا موفق شوند.

آنچه کودکان فکر می کنند والدینشان برای آنها می خواهند می تواند نقش مهمی در شکل دادن به شانس موفقیت فرزندان در آینده داشته باشد. فشار والدین برای برتری می‌تواند خطر استرس کودکان را افزایش دهد و همچنین تأثیر منفی بر رفاه آنها بگذارد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که والدین نمرات و موفقیت را بیش از مواردی مانند همدلی، شفقت، مهربانی و مهارت های اجتماعی مورد اهمیت قرار دارند.

مهمترين پيام به والدين

تشویق فرزندتان به اینکه بهترین باشد کار خوبی است، به شرطی که به او دیدگاهی بدهید و این کار را در حد اعتدال انجام دهید. دکتر لوتار می‌گوید مقدار مشخصی از اضطراب خوب است (و برای مثال می‌تواند به بچه‌ها کمک کند تا امتحان را خوب انجام دهند)، اما بیش از حد آن می‌تواند فلج‌کننده باشد. دکتر لوتار می‌گوید گفتن به بچه‌ها که فقط برنده شدن مهم است، "خیلی چیز خوبی است، با عواقب ترسناک".

مهمترين پيام به والدين

در گفتار و اعمال ثابت قدم باشید

اگر به فرزندتان بگویید تا زمانی که تمام تلاش خود را بکند خوشحال خواهید بود، اما وقتی برنده نشدند از او انتقاد کنید یا وقتی در هر کلاس نمره A+ کسب نکردند از او انتقاد کنید: به یاد داشته باشید که رفتارها اغلب می‌توانند حرف بزنند. بلندتر از کلمات، به خصوص وقتی صحبت از درک بچه ها می شود.

در گفتار و اعمال ثابت قدم باشید

این پیام را بدهید که مهربانی ارزش دارد

همانطور که تحقیقات دکتر لوتار به وضوح نشان می دهد، نگرش های برنده به هر قیمتی در درازمدت نتیجه معکوس می دهند. با فرزندان خود در مورد اهمیت داشتن صداقت، احترام گذاشتن و نشان دادن رفتارهای خوب صحبت کنید. بحث کنید که چرا نامهربانی، پشت خنجر زدن به دیگران، یا خودخواه یا لوس بودن می تواند به روابط آسیب برساند. به آنها یادآوری کنید که دوستان و خانواده به اندازه دستاوردها و جوایز مهم هستند (اگر نه بیشتر)

این پیام را بدهید که مهربانی ارزش دارد

فرزندان خود را نقد نکنيد

یک راه مطمئن برای کاهش عزت نفس بچه ها این است که به کاستی های آنها اشاره کنید و روی کارهای اشتباه آنها تمرکز کنید. در عوض، به فرزندان خود کمک کنید تا راه‌هایی برای حل مشکلات بیابند و به آنها بگویید که به تلاش‌های آنها افتخار می‌کنید. مثبت بمانید و به آنها کمک کنید به جای منفی نگری و انتقاد از مشکلات، راه حل ها را ببینند.

مطالعه تحقیقاتی دیگری در سال 2015 نشان داد که سخنرانی و تنبیه، پاسخی معکوس به نمرات بد است. آنچه در واقع کار می کند: تعاملات گرم والدین-کودک و ایجاد محیطی در خانه که یادگیری را پشتیبانی و تشویق می کند می باشد.

فرزندان خود را نقد نکنيد

روي برنده بودن تاکید نکنید

بقیه جهان به کودکان این پیام را می دهند که باید عجله کنند و بهتر عمل کنند. دکتر لوتار می‌گوید، هیچ راه فراری وجود ندارد. با توجه به فشار زیادی که بچه‌ها در حال حاضر برای موفقیت با آن مواجه هستند، برای والدین مهم‌تر از همیشه است که بر ارزش‌های خوب تمرکز کنند و فضای امنی را فراهم کنند که بچه‌ها در آن احساس حمایت کنند.

روي برنده بودن تاکید نکنید

بیش از حد روی کار سخت تمرکز نکنید

دکتر لوتار می‌گوید: «اگر والدینی هستید که سخت‌کوش هستند، شغل خوبی دارند و درآمد خوبی دارند، کمکی به فشار دادن فرزندتان نمی‌کند. اقدامات شما یک مثال واضح است و لزومی ندارد که دائماً این پیام را تکرار کنید که آنها باید نمرات خوب بگیرند. درعوض، در هنگام بروز مشکل از فرزندان خود حمایت کنید و به آنها اجازه دهید بدانند که باید به بهترین تلاش خود افتخار کنند.

بیش از حد روی کار سخت تمرکز نکنید

چگونه فرزندان خود را تشویق کنیم

اینکه کودکان چگونه ارزش های والدین خود را درک می کنند، نقش مهمی در رشد بچه ها دارد، به ویژه با نزدیک شدن به دوره نوجوانی. کودکانی که وارد مدرسه راهنمایی می شوند، تغییرات زیادی را تجربه می کنند و متوجه می شوند که چه کسانی هستند و در مورد دنیای اطراف خود چه فکر می کنند. در این دوران انتقال بزرگ، نگرش والدین در مورد موفقیت، نمونه هایی که ارائه می دهند و سبک فرزندپروری آنها می تواند تأثیر زیادی داشته باشد.

هیچ اشکالی ندارد که بچه ها را تشویق کنیم تا بهترین تلاش خود را بکنند. مشکلات زمانی پیش می‌آیند که والدین فشار می‌آورند، انتقاد می‌کنند و این پیام را ارسال می‌کنند که بچه‌ها باید به هر قیمتی برنده شوند، یا اینکه عزت نفس آن‌ها باید از اعتبارات بیرونی (مانند جوایز یا نمرات برتر) به جای روابط مثبت با دیگران باشد. از این روش‌ها برای کمک به موفقیت بچه‌ها استفاده کنید و در عین حال از آنها به روشی سالم و سازنده حمایت کنید.

چگونه فرزندان خود را تشویق کنیم

مهربانی مهم است

محققان دانشگاه ایالتی آریزونا تصمیم گرفتند تا بررسی کنند که نگرش والدین چه نقشی بر سلامت روانی و عملکرد تحصیلی بچه ها ایفا می کند. آنها از 506 دانش آموز کلاس ششم از یک جامعه مرفه خواستند که سه چیز برتر را که فکر می کردند والدینشان برایشان می خواهند، از لیست شش گزینه ای رتبه بندی کنند.

سه مورد از ارزش‌ها به موفقیت شخصی مربوط می‌شد، مانند کسب نمرات خوب و داشتن یک شغل موفق در آینده. سه ارزش دیگر مربوط به مهربانی و نجابت نسبت به دیگران بود. آن‌ها سپس این پاسخ‌ها را با عملکرد خوب بچه‌ها در مدرسه مقایسه کردند و به نمرات و گزارش‌های رفتاری نگاه کردند.

بهترین نتایج در میان کودکانی بود که معتقد بودند والدینشان برای مهربانی به اندازه یا بیشتر از دستاوردهای شخصی ارزش قائل هستند.

از سوی دیگر، کودکانی که والدینشان به جای مهربانی با دیگران بر موفقیت‌ها تأکید بیشتری می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که پیامدهای منفی مانند افسردگی، اضطراب، اعتماد به نفس پایین‌تر، مشکلات رفتاری، انتقاد از والدین، مشکلات یادگیری را تجربه کنند.

پیام واضح: هنگامی که والدین بر موفقیت بیشتر از شفقت و نجابت تاکید می کنند، زمینه را برای استرس، افسردگی، اضطراب و نمرات ضعیف تر فراهم می کنند که می تواند از ابتدای کلاس ششم مشاهده شود. Suniya Luthar، دکترا، استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی آریزونا، یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: «حتی زمانی که تنها یکی از والدین بر عملکرد تحصیلی تأکید می کرد، نمرات ضعیف تر بود<<.

مهربانی مهم است

مقالات متفرقه

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

چندین مطالعه نشان می‌دهد که بچه‌ها به‌خصوص از زمان همه‌گیری کووید-۱۹، فعالیت بدنی چندانی ندارند.

برعکس، بزرگسالان از نظر بدنی فعال تر می شوند.

تلاش برای گنجاندن حرکت در برنامه های روزانه خانواده می تواند برای همه افراد درگیر مفید باشد.

بسیاری از والدین ممکن است نگران این باشند که فرزندانشان هر روز به اندازه کافی فعالیت بدنی نداشته باشند، به ویژه در طول دستورات ماندن در خانه در طول همه گیری COVID-19. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است (مخصوصاً با بزرگ‌تر شدن آنها)، شواهدی وجود دارد که عکس این موضوع برای بسیاری از بزرگسالان صادق است.

گرچه این موضوع تعجب آور به نظر مي رسد، اما کارشناسان بر اين باورند که والدین می توانند از این انگیزه برای تشویق کودکان به حرکت نیز استفاده کنند. گنجاندن تحرك در زندگی روزمره بصورت برنامه ريزي شده در خانواده می تواند به کودکان کمک کند تا به طور طبیعی ورزش بیشتری کنند.

مشاهده این مقاله
تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

احتمالاً فکر نمی کردید که به اين زودي يكسال بگذرد، تبريك مي گوييم به سرعت فرزندتان دارد بزرگ مي شود. تولد کوچولوی شما نزدیک است. ممکن است اولين تولد فرزندتان سریع‌ترین سال به نظر برسد ولي سال هاي آتي نيز چنين است، اما در هر صورت بالاخره اين روز نزدیک است. و اکنون که چنین است، ممکن است از خود بپرسید که بهترین راه برای جشن گرفتن تولد کودکتان چیست.
مشاهده این مقاله
چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

درست مانند آشپزی با کودکان نوپا، کودکان پیش دبستانی تمايل به استقلال دارند. "من می توانم آن را انجام دهم!" گرایش به استقلال مخصوص کودکان این سن است. خوشبختانه، هرچه بیشتر به آنها اجازه دهید در تهیه غذا مشارکت کنند، آنها را تشویق می کنید تا غذا بخورند.

والدین معمولاً هنگام خوردن یک وعده غذایی كامل توسط كودكشان که معمولاً هرگز آنها را لمس نمی کردند ولي اكنون آن ها را مي خورند، شگفت زده می شوند، چون استقلال انگیزه قوی ای است. این تكنيك می تواند به ویژه در زمانی مفید باشد که كودك شما تمايلي به غذا خوردن نشان نمي دهد و در حال كاهش وزن است.

برای اینکه کودکان پیش دبستانی در آشپزخانه مشغول شوند، به آنها اجازه دهید تمام کارهای مشابهی را که کودکان نوپا می توانند انجام دهند، به علاوه چند کار دیگر را انجام دهند. علاوه بر وسایل آشپزخانه که برای استفاده کودکان نوپا در نظر گرفته شده است، بچه‌های این سن ممکن است آماده باشند وسایل کمی پیشرفته‌تر مانند توپ‌گیر هندوانه، سبزی خردکن دستي، یا پرس سیر (با نظارت) را امتحان کنند.

مشاهده این مقاله
نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

آشپزی با بچه های کوچک می تواند سرگرم کننده باشد، اما اگر صادق باشیم، می تواند تمرینی برای صبر والدین باشد. از سوی دیگر، آشپزی با بچه‌های بزرگ‌تر، اغلب زمانی که شما شروع به آموزش مهارت می‌کنید. با افزایش سطح چالش، به تقویت مهارت‌های آن‌ها منجر مي شود.

یکی از راه های عالی برای ارتقای استقلال و خلاقیت آشپزی در کلاس های بالاتر این است که کتاب آشپزی خود را به فرزندان خود بدهید. هنگامی که شروع به جستجو کنید، ده ها کتاب آشپزي مناسب برای بچه ها در این سن پیدا خواهید کرد. یکی از كتاب هاي آشپزي با تصاویر فراوان و دستورالعمل های گام به گام را انتخاب کنید. سپس، فرزندتان را تشویق کنید تا خود را در تهیه غذايي، یا دسر، امتحان کند.

مشاهده این مقاله
اهميت دوست در روابط فرزندان

اهميت دوست در روابط فرزندان

بسیاری از بچه ها بهترین دوست یا گروهی از بهترین دوستان دارند. بچه های دیگر گروهی از دوستان دارند اما یک یا چند نفر را به عنوان "بهترین دوست" انتخاب می کنند. با این حال، یک یا چند نفر از این کودکان ممکن است در نهایت بیشترین زمان را با فرزند شما بگذرانند و عملاً به بهترین دوست تبدیل شوند.

این روابط ممکن است سال ها طول بکشد یا کوتاه مدت باشد. برخی از بچه ها در طول دوران کودکی خود با یک سری دوستان صمیمی روبرو می شوند، برخی دیگر ممکن است همان دوست را برای تمام زندگی خود حفظ کنند. سپس، بچه‌های دیگری هستند که گروه کوچک یا بزرگی از دوستان دارند که واقعاً یکی را بر دیگری ترجیح نمی‌دهند، دیگران هنوز ممکن است دوستی نزدیک زیادی نداشته باشند ويا ترجیح دهند به تنهایی بازی کنند.

اغلب، بهترین دوستی ها به صورت طبيعي یا به دلایل عملی ایجاد می شوند، به ویژه زمانی که بچه هایی با علایق یا پیشینه های مشابه در نزدیکی یکدیگر هستند. کودکانی که زمان زیادی را با هم می گذرانند، مانند نشستن در کنار یکدیگر در کلاس، بازی در یک تیم ورزشی، شرکت در یک باشگاه یا فعالیت مشابه، یا زندگی در همسايگي ممکن است احتمال بیشتری برای ایجاد این روابط داشته باشند.

مشاهده این مقاله
اخطار حذف!
آیا میخواهید این گزینه را حذف نمایید؟
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا جهت پیگیری ثبت نام خود از ساعت 10 صبح تا 10 شب با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
02122821212
09125261212
X
X
X

Title

Price

Des