آموزش و کودکان

مقالات

عادات سالمی که اکنون باید به کودک خود آموزش دهید

46
عادات سالمی که اکنون باید به کودک خود آموزش دهید

مهم است که هر چه زودتر به کودک خود عادات سالم را آموزش دهید. اما به جای اینکه به کودک خود بگویید چگونه از بدن خود مراقبت کند یا چگونه خود را ایمن نگه دارد، ضروری است که دلیل قوانین خود را به فرزند خود بیاموزید.

اگر او با درک اینکه چرا این عادات مهم هستند - و آنها از واجبات می باشند - بزرگ شود، می تواند از نافرمانی و تنبلی جلوگیری کند. در اینجا هشت عادت سالم آورده شده است که باید از کودکی به کودک خود آموزش دهید.

دستان خود را بشوييد

عمل ساده شستن دست‌های او می‌تواند فرزند شما و کل خانواده را از میکروب‌هایی که می‌تواند منجر به عفونت و بیماری شود در امان نگه دارد. رعایت بهداشت یکی از ساده ترین راه ها برای حفظ سلامت همه اعضای خانواده است.

این عادت سالم را با توضیح دادن به کودک خود شروع کنید که چرا شستن دست ها بسیار مهم است. از عبارات ساده ای استفاده کنید که متوجه شوند. بگویید: "شستن دست ها به این معنی است که ما از شر آلودگی ها و میکروب هایی که می توانند ما را بیمار کنند خلاص می شویم."

در مرحله بعد، تمام مواردی را که باید بشوید، اجرا کنید - بعد از رفتن به دستشویی، هنگام بازگشت به خانه از بازی در بیرون، بعد از باد کردن بینی و قبل از خوردن غذا. به فرزندتان یادآوری کنید: «تو در جعبه شن بازی می‌کردی، پس برویم خاک و میکروب‌ها را از دست‌هایت بشوییم».

وقتی به آب دسترسی ندارید، از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. به فرزندتان توضیح دهید: «از آنجایی که در حال حاضر دسترسی به سینک ظرفشویی نداریم، از مواد ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن میکروب‌های روی دست‌هایمان استفاده می‌کنیم». فقط توجه داشته باشید که ضدعفونی‌کننده‌ها، انواع میکروب‌ها را از بین نمی‌برند.

در مورد اهمیت دور نگه داشتن دست ها از دهانشان نیز صحبت کنید. اگر ناخن‌هایشان را می‌جوند، توضیح دهید که گذاشتن انگشت‌ها در دهان باعث انتشار میکروب‌ها می‌شود.

دستان خود را بشوييد

دهان خود را بپوشانيد

نحوه استفاده از دستمال کاغذی و همچنین سرفه و عطسه کردن در آرنج را به کودک خود بیاموزید تا از انتشار میکروب جلوگیری کند. بعید است که کودک نوپا هر بار که سرفه یا عطسه می کند دهان خود را بپوشاند، اما به او یادآوری کنید که این کار را انجام دهد. بگویید: «یادت باشد، این عطسه ها را بپوشان» و به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام دهد.

همچنین می‌توانید سرفه‌های داخل آرنج او را در زمانی که بیمار نیست تمرین کنید. به او نشان دهید چگونه و تشویقش کنید تا تمرین کند. سپس، اگر دچار سرفه شد، به او یادآوری کنید: "میکروب ها را در آرنج خود سرفه کنید."

دهان خود را بپوشانيد

آن را دور بريزيد

حالا، در مورد آن دستمال کثیف چه باید کرد نیازی نیست به همه زباله‌های دیگری که فرزندتان روزانه ایجاد می‌کند، اشاره کنیم؟ اگر به حال خودش رها شود، احتمالاً کودک شما دستمال کاغذی و بسته بندی هایش را روی نزدیک ترین میز می گذارد تا برای بازی کردن برود. اما، این فرصت را برای انتشار میکروب های بیشتری ایجاد می کند.

به کودک خود بیاموزید که دستمال کاغذی و زباله را در سطل زباله اندازد. به او بگویید که دستمال کاغذی و زباله ها می توانند میکروب ها را پخش کنند.

به او توضیح دهید که به‌عنوان والدینش، احتمالاً مایلید او را دنبال کنید. اما، معلمان یا دوستانش نباید دستمال های کثیف او را لمس کنند.

آن را دور بريزيد

مراقب دندان هاي خود باشيد

تا زمانی که او حدود هشت سال داشته باشد، کودک شما به کمک نیاز دارد تا دندان هایش را به درستی تمیز کند. با این حال، می‌توانید به او کمک کنید که عادت کند دندان‌هایش را دو بار در روز مسواک بزند و مراحل را یاد بگیرد: مسواک را خیس کنید، کمی خمیر دندان فشار دهید، دندان‌ها و زبان را مسواک بزنید و سپس با آب بشویید.

اگر به نظر می رسد کودک شما برای مسواک زدن خود مردد است، به او اجازه دهید آن را روی دندان های شما امتحان کند. سپس بگویید «نوبت من است!» و سعی کنید برس را در دهان او قرار دهید. همچنین ممکن است با خواندن یک آهنگ یا اجازه انتخاب مسواک سرگرم کننده، او را مجبور کنید که دندان هایش را مسواک بزند.

هنگامی که دندان های فرزندتان به هم نزدیک شدند، مهم است که نخ دندان کشیدن را شروع کنید. این ممکن است بین 2 تا 6 سالگی باشد. تا زمانی که کودک شما مهارت های حرکتی خوبی برای نخ دندان کشیدن به تنهایی نداشته باشد (معمولاً در حدود 10 سالگی)، باید برای او نخ دندان بکشید.

همچنین مراجعه منظم به دندانپزشک را به عادت تبدیل کنید. برای کودک شما مهم است که بداند دندانپزشک برای کمک به او در حفظ سلامت دندان‌هایش وجود دارد، نه کسی که «پرکردن دندان‌ها» را انجام می‌دهد.

مراقب دندان هاي خود باشيد

كرم ضد آفتاب را به اندازه كافي و كامل استفاده كنيد

آفتاب‌سوختگی‌های زیاد احتمال ابتلا به سرطان پوست را در سنین بالاتر افزایش می‌دهد، بنابراین ضروری است که کودک شما زمانی که در بیرون از خانه می‌ باشد از کرم ضد آفتاب استفاده کند. لکه های سایه دار، پوشش ها و کلاه ها همگی نقش خود را در محافظت از پوست در برابر نور خورشید ایفا می کنند، اما هیچ چیز مانند کرم ضد آفتاب، SPF 30 یا بالاتر این کار را انجام نمی دهد.

اگر کمی رنگ صورتی می بینید، این اولین نشانه ای است که نشان می دهد کودک شما دچار آفتاب سوختگی شده است. مشاهده طیف کامل سوختگی های قرمز ممکن است تا 12 ساعت طول بکشد. فراموش نکنید که کرم ضد آفتاب را به گوش، بینی، لب و پاها بمالید.

به کودک خود بگویید: «ضد آفتاب از سوختن پوست شما در برابر نور خورشید جلوگیری می کند. سوختگی درد دارد.» بسیاری از کودکان به بستن کرم ضد آفتاب اعتراض می کنند. مطمئن شوید که فرزندتان می داند که غیرقابل مذاکره است.

كرم ضد آفتاب را به اندازه كافي و كامل استفاده كنيد

كمربندت را محكم ببند

کمربند ایمنی سالانه جان بیش از 13000 نفر را نجات می دهد. بنابراین ضروری است که کودک شما از سنین پایین اهمیت بستن کمربند را درک کند.

وقتی فرزند شما به اندازه کافی بزرگ شد که شروع به خمیدگی روی صندلی ماشین کرد، مطمئن شوید که او این کار را درست انجام می دهد. چیزی شبیه به این بگویید: خیلی خوشحالم که می بینم شما در امان هستید. کارت عالی بود!"

علاوه بر این، با فرزندتان در مورد اینکه یک مسافر ایمن است صحبت کنید. توضیح دهید که وقتی در حال رانندگی هستید، نمی توانید بچرخید و به چیزی نگاه کنید که او می خواهد به شما نشان دهد، زیرا این کار ایمن نیست. قوانینی را برای ماشین ایجاد کنید، مانند پرتاب نکردن وسایل و باز نکردن قفل تا زمانی که نگویید زمان باز کردن سگک است.

كمربندت را محكم ببند

بدن خود را حركت دهيد

از سنین پایین، برای بچه ها مفید است که بدانند چگونه از بدنشان مراقبت کنند. به کودک نوپا خود جملاتی بگویید مانند: «ما در حال دویدن هستیم و این برای پاهای ما خوب است» یا «ما دستان خود را به سمت آسمان دراز می کنیم. این برای بدن ما مفید است.»

در مورد وزن صحبت نکنید و هرگز جملاتی مانند "غذاهای ناسالم نخورید وگرنه چاق می شوید" را به زبان نیاورید. درعوض، بر ایجاد یک بدن در حال رشد سالم تاکید کنید.

بدن خود را حركت دهيد

از سر خود محافظت كنيد

برای بچه‌ها مهم است که با درک اینکه محافظت از مغزشان چقدر مهم است رشد کنند. اصرار کنید فرزندتان هر زمان که در حال دوچرخه‌سواری یا اسکوتر است یا هر زمان که کاری انجام می‌دهد که ممکن است سرش آسیب ببیند، کلاه ایمنی بپوشد.

در مورد محافظت از مغز او صحبت کنید. به او بگویید مهم است که مطمئن شود مغزش سالم می ماند و ضربه شدید به سرش می تواند به مغزش آسیب برساند.

سپس، وقتی بزرگ‌تر می‌شود، هنگام اسکیت‌برد یا سواری ATV، احتمالاً کلاه ایمنی به سر می‌گذارد و ممکن است دو بار در مورد ریسک‌هایی که ممکن است به سرش ضربه بزند فکر کند.

از سر خود محافظت كنيد

اجراي عادات سالم

آموزش عادات سالم یک چیز است، اما وادار کردن فرزندتان به انجام آنها می تواند چیز دیگری باشد. مانند هر مهارت جدیدی که فرزند شما در حال یادگیری است، تمرین کردن آن نیز مهم است.

وقتی فرزندتان عادات سالم خود را فراموش کرد، یادآوری کنید. بگویید، "اوه، دفعه بعد که سرفه کردید، به یاد داشته باشید که در آرنج خود سرفه کنید."

هنگامی که او را در حال انجام یک کار خوب گرفتید، او را تحسین کنید. بگویید: «شستن دست‌ها کار بسیار خوبی است». و اگر او ابتکار عمل را بدون یادآوری به دست می‌گیرد، مطمئن شوید که این کار را بزرگ می‌کنید. بگویید: «وای! اومدی تو خونه یادت نرفت دستت رو خودت بشویی! خیلی خوبه!»

وقتی صحبت از مسائل ایمنی می شود، مطمئن شوید که فرزندتان می داند که قوانین غیرقابل مذاکره هستند. به او بگویید که وقتی شما در ماشین هستید باید کمربند را ببندد. فقط به این دلیل که او گریه می کند تسلیم نشوید و هرگز استثنا قائل نشوید زیرا "سفر کوتاهی است". انجام این کار دری را برای کودک شما باز می کند که ناآرامی کند یا زمانی که او حوصله انجام کاری را که شما گفتید ندارد، سرکشی کند.

امتیازات را از بین ببرید یا در صورت لزوم از زمان استراحت استفاده کنید. اما روشن کنید که اگر قرار است اسکوترش را سوار شود، نمی‌تواند این کار را انجام دهد مگر اینکه ایمن باشد. یا اگر می خواهد در یک روز آفتابی بیرون بازی کند، باید از کرم ضد آفتاب استفاده کند.

از همه مهمتر، الگوی خوبی باشید. اگر فرزندتان ببیند که شما هر روز در حال انجام عادات سالم هستید، به احتمال زیاد آنها را انجام خواهد داد. اگر دید که کلاه ایمنی را رها می کنید یا بدون بستن کمربند سوار ماشین می شوید، از او انتظار نداشته باشید که قوانین را بدون مقاومت رعایت کند.

اما اهمیت امنیت و سلامت را به او یادآوری کنید. هدف کلی شما باید این باشد که فرزندتان در نهایت بفهمد، "من باید کلاه ایمنی بپوشم تا از مغزم محافظت کنم"، نه اینکه "من باید کلاه ایمنی بپوشم چون مامان می گوید من باید این کار را انجام دهم."

هنگامی که او دلایل اساسی قوانین شما را درک می کند، زمانی که شما آنجا نباشید که به او بگویید چه کاری باید انجام دهد، به احتمال زیاد از آن قوانین پیروی می کند.

اجراي عادات سالم

مقالات متفرقه

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

چندین مطالعه نشان می‌دهد که بچه‌ها به‌خصوص از زمان همه‌گیری کووید-۱۹، فعالیت بدنی چندانی ندارند.

برعکس، بزرگسالان از نظر بدنی فعال تر می شوند.

تلاش برای گنجاندن حرکت در برنامه های روزانه خانواده می تواند برای همه افراد درگیر مفید باشد.

بسیاری از والدین ممکن است نگران این باشند که فرزندانشان هر روز به اندازه کافی فعالیت بدنی نداشته باشند، به ویژه در طول دستورات ماندن در خانه در طول همه گیری COVID-19. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است (مخصوصاً با بزرگ‌تر شدن آنها)، شواهدی وجود دارد که عکس این موضوع برای بسیاری از بزرگسالان صادق است.

گرچه این موضوع تعجب آور به نظر مي رسد، اما کارشناسان بر اين باورند که والدین می توانند از این انگیزه برای تشویق کودکان به حرکت نیز استفاده کنند. گنجاندن تحرك در زندگی روزمره بصورت برنامه ريزي شده در خانواده می تواند به کودکان کمک کند تا به طور طبیعی ورزش بیشتری کنند.

مشاهده این مقاله
تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

احتمالاً فکر نمی کردید که به اين زودي يكسال بگذرد، تبريك مي گوييم به سرعت فرزندتان دارد بزرگ مي شود. تولد کوچولوی شما نزدیک است. ممکن است اولين تولد فرزندتان سریع‌ترین سال به نظر برسد ولي سال هاي آتي نيز چنين است، اما در هر صورت بالاخره اين روز نزدیک است. و اکنون که چنین است، ممکن است از خود بپرسید که بهترین راه برای جشن گرفتن تولد کودکتان چیست.
مشاهده این مقاله
چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

درست مانند آشپزی با کودکان نوپا، کودکان پیش دبستانی تمايل به استقلال دارند. "من می توانم آن را انجام دهم!" گرایش به استقلال مخصوص کودکان این سن است. خوشبختانه، هرچه بیشتر به آنها اجازه دهید در تهیه غذا مشارکت کنند، آنها را تشویق می کنید تا غذا بخورند.

والدین معمولاً هنگام خوردن یک وعده غذایی كامل توسط كودكشان که معمولاً هرگز آنها را لمس نمی کردند ولي اكنون آن ها را مي خورند، شگفت زده می شوند، چون استقلال انگیزه قوی ای است. این تكنيك می تواند به ویژه در زمانی مفید باشد که كودك شما تمايلي به غذا خوردن نشان نمي دهد و در حال كاهش وزن است.

برای اینکه کودکان پیش دبستانی در آشپزخانه مشغول شوند، به آنها اجازه دهید تمام کارهای مشابهی را که کودکان نوپا می توانند انجام دهند، به علاوه چند کار دیگر را انجام دهند. علاوه بر وسایل آشپزخانه که برای استفاده کودکان نوپا در نظر گرفته شده است، بچه‌های این سن ممکن است آماده باشند وسایل کمی پیشرفته‌تر مانند توپ‌گیر هندوانه، سبزی خردکن دستي، یا پرس سیر (با نظارت) را امتحان کنند.

مشاهده این مقاله
نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

آشپزی با بچه های کوچک می تواند سرگرم کننده باشد، اما اگر صادق باشیم، می تواند تمرینی برای صبر والدین باشد. از سوی دیگر، آشپزی با بچه‌های بزرگ‌تر، اغلب زمانی که شما شروع به آموزش مهارت می‌کنید. با افزایش سطح چالش، به تقویت مهارت‌های آن‌ها منجر مي شود.

یکی از راه های عالی برای ارتقای استقلال و خلاقیت آشپزی در کلاس های بالاتر این است که کتاب آشپزی خود را به فرزندان خود بدهید. هنگامی که شروع به جستجو کنید، ده ها کتاب آشپزي مناسب برای بچه ها در این سن پیدا خواهید کرد. یکی از كتاب هاي آشپزي با تصاویر فراوان و دستورالعمل های گام به گام را انتخاب کنید. سپس، فرزندتان را تشویق کنید تا خود را در تهیه غذايي، یا دسر، امتحان کند.

مشاهده این مقاله
اهميت دوست در روابط فرزندان

اهميت دوست در روابط فرزندان

بسیاری از بچه ها بهترین دوست یا گروهی از بهترین دوستان دارند. بچه های دیگر گروهی از دوستان دارند اما یک یا چند نفر را به عنوان "بهترین دوست" انتخاب می کنند. با این حال، یک یا چند نفر از این کودکان ممکن است در نهایت بیشترین زمان را با فرزند شما بگذرانند و عملاً به بهترین دوست تبدیل شوند.

این روابط ممکن است سال ها طول بکشد یا کوتاه مدت باشد. برخی از بچه ها در طول دوران کودکی خود با یک سری دوستان صمیمی روبرو می شوند، برخی دیگر ممکن است همان دوست را برای تمام زندگی خود حفظ کنند. سپس، بچه‌های دیگری هستند که گروه کوچک یا بزرگی از دوستان دارند که واقعاً یکی را بر دیگری ترجیح نمی‌دهند، دیگران هنوز ممکن است دوستی نزدیک زیادی نداشته باشند ويا ترجیح دهند به تنهایی بازی کنند.

اغلب، بهترین دوستی ها به صورت طبيعي یا به دلایل عملی ایجاد می شوند، به ویژه زمانی که بچه هایی با علایق یا پیشینه های مشابه در نزدیکی یکدیگر هستند. کودکانی که زمان زیادی را با هم می گذرانند، مانند نشستن در کنار یکدیگر در کلاس، بازی در یک تیم ورزشی، شرکت در یک باشگاه یا فعالیت مشابه، یا زندگی در همسايگي ممکن است احتمال بیشتری برای ایجاد این روابط داشته باشند.

مشاهده این مقاله
اخطار حذف!
آیا میخواهید این گزینه را حذف نمایید؟
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا جهت پیگیری ثبت نام خود از ساعت 10 صبح تا 10 شب با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
02122821212
09125261212
X
X
X

Title

Price

Des