آموزش و کودکان

مقالات

فعالیت های بدنی برای کودکان نوپا

45
فعالیت های بدنی برای کودکان نوپا

کودکان نوپا به داشتن فعال زياد معروف هستند، اما والدین در مورد فعالیت های کودک نوپا ممکن است احساس کنند، ایده هایشان کم است. در اینجا برخی از فعالیت‌هایی وجود دارد که می‌توانید در خانه با کودک نوپايتان انجام دهید تا مطمئن شوید که فرزندتان فعال و آماده می‌ماند. برنامه‌ریزی کنید که هر روز چندین فعالیت انجام دهید و اگر دامنه توجه کودک نوپا اجازه می‌دهد، هر فعالیت را تا 10 دقیقه یا بیشتر افزایش دهید.

دستورالعمل های فعالیت بدنی برای کودکان نوپا حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی ساختاریافته در روز (با همراهي یک بزرگسال) و حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی بدون ساختار (بازی آزاد فعال) است.

ايجاد مسیر و مانع

خلاقیت به خرج دهید و از هر آنچه در خانه دارید استفاده کنید تا یک مسیر همراه با مانع مناسب برای کودکان نوپا بسازید. از روی یک بالش بزرگ بالا بروید و به دنبال آن از دورن یک جعبه مقوایی بخزید، یک دایره در اطراف یک زیرپایی، و در نهایت از یک درگاه عبور کنید. با شروع مسابقه با یک سوت و رسيدن به ربان کاغذی در انتهاي مسير در خط پایان، به لذت این فعالیت کودک نوپا اضافه کنید.
ايجاد مسیر و مانع

پنهان شدن و جستجو (قايم باشك)

برخی از کودکان نوپا ممکن است از پنهان شدن بترسند یا در صورت پنهان شدن نتوانند شما را پیدا کنند، بنابراین هنگام انجام این بازی احتیاط کنید. در نواحی واضحی که در ابتدا یک پا یا بازو قابل مشاهده است پنهان شوید تا زمانی که در بازی بيشتر احساس راحتي داشته باشند. حتي می توانید با صاف کردن گلو یا سرفه، صدای کمی ایجاد کنید تا به آنها کمک کنید تا شما را پیدا کنند.

در ابتدا، هنگامی که بازی را شروع می کنید (با شمارش و سپس اعلام "آماده یا نه، اینجا آمده ام") ممکن است لازم باشد با آنها تمرين کنید. همچنین می توانید برای آموزش شمارش بسیار آهسته تا سه بشمارید و سپس به صورت تدریجی تا 10 ادامه دهيد.

پنهان شدن و جستجو (قايم باشك)

ورزش با حركات موزون

حركات موزون يا رقص یک راه عالی برای انجام برخی فعالیت های بدنی است. کودکان نوپا به طور طبیعی به موسیقی علاقه دارند و بدن خود را همراه با آن حرکت می دهند. لازم نیست روی چیزی خیلی ساختاریافته تمرکز کنید، فقط سه آهنگ تصادفی را در طول روز انتخاب کنید و شروع به تحرك کنید.
ورزش  با حركات موزون

یوگا و سایر ورزش های سازمان یافته

اگر قبلاً نوعی ورزش سازمان یافته مانند ایروبیک یا یوگا را در خانه انجام می دهید، کودک نوپای خود را شركت دهيد. اگر از ورزش به‌عنوان تايمي برای خود استفاده می‌کنید و احساس می‌کنید که انجام یک تمرین سخت همراه با آنها در کنارتان سخت خواهد بود، فقط آنها را برای گرم کردن یا شاید فقط 10 دقیقه آخر دعوت کنید.

همچنین می توانید زماني مازاد براي آنها در پايان ورزش اختصاص دهيد تا شما در حال سرد كردن بدن خود و كاهش فعاليت بدني هستيد کودکان نوپا بتواند با شما همراهي كند و با الگوي رفتار شما بتواند او نيز 10 دقيقه به فعاليت بدني بپردازد.

یوگا و سایر ورزش های سازمان یافته

کش آمدن

حرکات کششی را هر روز صبح به کودک خود آموزش دهید. این یک راه عالی برای انجام برخی از فعالیت های بدنی است. حرکات کششی مانند «به آسمان برسید و به كشش دستتان ادامه دهید»، «انگشتان را لمس کنید» یا «به پهلو خم شوید» را صدا بزنید. فقط آن را ساده نگه دارید و در ابتدا به آنها نشان دهید که چگونه کشش را انجام دهند، سپس آنها می توانند آن را به تنهایی انجام دهند.
کش آمدن

رژه

رژه و راهپيمايي در واقع چیزي براي نمايش دادن و جشن گرفتن است. بنابراین هر زمان که دلیلی داشتید یک آهنگ شاد به صدا درآورید و در خانه راهپیمایی کنید. لباس نو؟ کفش جدید؟ حیوان عروسکی یا اسباب بازی جدید؟ موفقیت در آموزش کوچک؟ اینها همه دلایلی است برای رژه رفتن كه همراه با خوشحالی در تمام اتاق های خانه مي توانيد استفاده كنيد.
رژه

بازي پيدا كردن وسايل

چندین اسباب بازی یا برخي از اشیاء را انتخاب کنید و آنها را در اطراف خانه خود پنهان کنید. می‌توانید فهرستی با نقاشی‌ها یا تصاویر اشیاء درست کنید و به کودک خود کمک کنید تا آنها را از روي شكل پيدا كند. اشیاء را در نقاط دشوار پنهان نکنید و هنگام پنهان کردن اشیاء مورد علاقه كودكتان مانند پستانک احتیاط کنید. برخی از کودکان نوپا این جستجو را دوست دارند و فکر می کنند پیدا کردن آنها بسیار سرگرم کننده است، در حالی که برخی دیگر صرفاً به فکر فرو می روند.

بازي پيدا كردن وسايل

تایمر را پیدا کنید

تایمر آشپزخانه را که روی پنج دقیقه تنظیم شده است مخفی کنید. کودک نوپا شما باید بتواند با نزدیک‌تر شدن صدای تیک تاک بلندتر را تشخیص دهد. همچنین می‌توانید نزدیکی را با گفتن «نزدیکتر/دورتر» یا «گرم‌تر/سردتر» یا با افزایش یا کاهش دفعات کف زدن در حین نزدیک شدن به جسم نشان دهید.

تایمر را پیدا کنید

بازی بالا و پایین

بگذارید کودک نوپایتان یک شی را در دست بگیرد (پرچم ها مخصوصاً برای این بازی سرگرم کننده هستند) و به او بگویید اگر کلمه ای كه نشانه اي از بالا است را می گویید، آن را بالا بیاورد یا اگر چیزی پایین است آن را پایین نگه می دارد. پس اگر بگویید «مورچه» پرچم را پایین نگه می دارند و اگر بگویید «آسمان» پرچم را بالا نگه می دارند.

بازی بالا و پایین

بازي تعادلي

انجام بازي اقلام متعادل كننده بدن، چيزي فراتر از یک فعالیت بدنی ساده هستند، مهارت های شناختی را ایجاد می کند و به کودک نوپا کمک می کند تا بدن خود را بشناسد. برای شروع، از چیزی منعطف مانند یک کیسه لوبیا استفاده کنید و از کودک نوپا بخواهید سعی کند چند متري با آن روي پشت خود یا روی سر خود بگذارد و راه برود.

هنگامی که آنها موفقیت را با یک آیتم نرم و انعطاف پذیر تجربه کردند، کارهای دیگری مانند متعادل کردن یک کتاب يا تخته کوچک روی سر یا مثلا راه رفتن در یک اتاق با یک توپ کوچک داخل قاشق را امتحان کنید.

بازي تعادلي

فعالیت های همراه با توپ

این ممکن است ساده به نظر برسد، اما اگر فضایی برای بازی با توپ در داخل خانه یا در پاركينگ دارید، آن را تجهيز كنيد. اگر فضای کمی دارید یا نمی خواهید چیزهایی خراب یا شکسته شوند، همچنان می توانید با توپ سرگرم شوید. بنشینید و پاها را باز کنید و پاها را لمس کنید و یک توپ را به سمت یکدیگر به عقب و جلو بغلتانید. فعالیت را با تلاش برای غلت زدن و گرفتن تنها با یک دست یا گرفتن توپ با چشمان بسته گسترش دهید.

یکی دیگر از فعالیت های سرگرم کننده با توپ، کمی شبیه به مسابقه عبور از مسير است. اگر در خانه تان ناحیه ای دارید که مسير دایره ای را تشکیل می دهد، از یک اتاق شروع کنید و از اتاق های دیگر در یک دایره کامل عبور کنید. همچنین می توانید از یک کاناپه یا فرش به عنوان مکان مقصد استفاده کنید.

به فرزندتان بگویید در حالی که با توپ حركت مي كند در یک نقطه بماند. توپ را به آنها پاس دهید و به آنها بگویید همان مسیر را دنبال کنند تا توپ را به شما برگردانند. می توانید از وسایل دیگر مانند عروسک نیز استفاده کنید.

فعالیت های همراه با توپ

مقالات متفرقه

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

چندین مطالعه نشان می‌دهد که بچه‌ها به‌خصوص از زمان همه‌گیری کووید-۱۹، فعالیت بدنی چندانی ندارند.

برعکس، بزرگسالان از نظر بدنی فعال تر می شوند.

تلاش برای گنجاندن حرکت در برنامه های روزانه خانواده می تواند برای همه افراد درگیر مفید باشد.

بسیاری از والدین ممکن است نگران این باشند که فرزندانشان هر روز به اندازه کافی فعالیت بدنی نداشته باشند، به ویژه در طول دستورات ماندن در خانه در طول همه گیری COVID-19. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است (مخصوصاً با بزرگ‌تر شدن آنها)، شواهدی وجود دارد که عکس این موضوع برای بسیاری از بزرگسالان صادق است.

گرچه این موضوع تعجب آور به نظر مي رسد، اما کارشناسان بر اين باورند که والدین می توانند از این انگیزه برای تشویق کودکان به حرکت نیز استفاده کنند. گنجاندن تحرك در زندگی روزمره بصورت برنامه ريزي شده در خانواده می تواند به کودکان کمک کند تا به طور طبیعی ورزش بیشتری کنند.

مشاهده این مقاله
تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

احتمالاً فکر نمی کردید که به اين زودي يكسال بگذرد، تبريك مي گوييم به سرعت فرزندتان دارد بزرگ مي شود. تولد کوچولوی شما نزدیک است. ممکن است اولين تولد فرزندتان سریع‌ترین سال به نظر برسد ولي سال هاي آتي نيز چنين است، اما در هر صورت بالاخره اين روز نزدیک است. و اکنون که چنین است، ممکن است از خود بپرسید که بهترین راه برای جشن گرفتن تولد کودکتان چیست.
مشاهده این مقاله
چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

درست مانند آشپزی با کودکان نوپا، کودکان پیش دبستانی تمايل به استقلال دارند. "من می توانم آن را انجام دهم!" گرایش به استقلال مخصوص کودکان این سن است. خوشبختانه، هرچه بیشتر به آنها اجازه دهید در تهیه غذا مشارکت کنند، آنها را تشویق می کنید تا غذا بخورند.

والدین معمولاً هنگام خوردن یک وعده غذایی كامل توسط كودكشان که معمولاً هرگز آنها را لمس نمی کردند ولي اكنون آن ها را مي خورند، شگفت زده می شوند، چون استقلال انگیزه قوی ای است. این تكنيك می تواند به ویژه در زمانی مفید باشد که كودك شما تمايلي به غذا خوردن نشان نمي دهد و در حال كاهش وزن است.

برای اینکه کودکان پیش دبستانی در آشپزخانه مشغول شوند، به آنها اجازه دهید تمام کارهای مشابهی را که کودکان نوپا می توانند انجام دهند، به علاوه چند کار دیگر را انجام دهند. علاوه بر وسایل آشپزخانه که برای استفاده کودکان نوپا در نظر گرفته شده است، بچه‌های این سن ممکن است آماده باشند وسایل کمی پیشرفته‌تر مانند توپ‌گیر هندوانه، سبزی خردکن دستي، یا پرس سیر (با نظارت) را امتحان کنند.

مشاهده این مقاله
نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

آشپزی با بچه های کوچک می تواند سرگرم کننده باشد، اما اگر صادق باشیم، می تواند تمرینی برای صبر والدین باشد. از سوی دیگر، آشپزی با بچه‌های بزرگ‌تر، اغلب زمانی که شما شروع به آموزش مهارت می‌کنید. با افزایش سطح چالش، به تقویت مهارت‌های آن‌ها منجر مي شود.

یکی از راه های عالی برای ارتقای استقلال و خلاقیت آشپزی در کلاس های بالاتر این است که کتاب آشپزی خود را به فرزندان خود بدهید. هنگامی که شروع به جستجو کنید، ده ها کتاب آشپزي مناسب برای بچه ها در این سن پیدا خواهید کرد. یکی از كتاب هاي آشپزي با تصاویر فراوان و دستورالعمل های گام به گام را انتخاب کنید. سپس، فرزندتان را تشویق کنید تا خود را در تهیه غذايي، یا دسر، امتحان کند.

مشاهده این مقاله
اهميت دوست در روابط فرزندان

اهميت دوست در روابط فرزندان

بسیاری از بچه ها بهترین دوست یا گروهی از بهترین دوستان دارند. بچه های دیگر گروهی از دوستان دارند اما یک یا چند نفر را به عنوان "بهترین دوست" انتخاب می کنند. با این حال، یک یا چند نفر از این کودکان ممکن است در نهایت بیشترین زمان را با فرزند شما بگذرانند و عملاً به بهترین دوست تبدیل شوند.

این روابط ممکن است سال ها طول بکشد یا کوتاه مدت باشد. برخی از بچه ها در طول دوران کودکی خود با یک سری دوستان صمیمی روبرو می شوند، برخی دیگر ممکن است همان دوست را برای تمام زندگی خود حفظ کنند. سپس، بچه‌های دیگری هستند که گروه کوچک یا بزرگی از دوستان دارند که واقعاً یکی را بر دیگری ترجیح نمی‌دهند، دیگران هنوز ممکن است دوستی نزدیک زیادی نداشته باشند ويا ترجیح دهند به تنهایی بازی کنند.

اغلب، بهترین دوستی ها به صورت طبيعي یا به دلایل عملی ایجاد می شوند، به ویژه زمانی که بچه هایی با علایق یا پیشینه های مشابه در نزدیکی یکدیگر هستند. کودکانی که زمان زیادی را با هم می گذرانند، مانند نشستن در کنار یکدیگر در کلاس، بازی در یک تیم ورزشی، شرکت در یک باشگاه یا فعالیت مشابه، یا زندگی در همسايگي ممکن است احتمال بیشتری برای ایجاد این روابط داشته باشند.

مشاهده این مقاله
اخطار حذف!
آیا میخواهید این گزینه را حذف نمایید؟
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا جهت پیگیری ثبت نام خود از ساعت 10 صبح تا 10 شب با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
02122821212
09125261212
X
X
X

Title

Price

Des