آموزش و کودکان

مقالات

آموزش قدردانی و شکرگزاری به فرزندان

44
آموزش قدردانی و شکرگزاری به فرزندان

روز شکرگزاری تعطیلات مورد علاقه بسیاری است - و دلیل خوبی هم دارد. این زمانی است که با عزیزانمان دور هم جمع شویم، یک وعده غذایی دلچسب را به اشتراک می گذاریم و برای همه چیزهای کوچک و بزرگ در زندگیمان سپاسگزاری می کنیم. نه تنها تعطیلات از بسیاری جهات لذت بخش (و خوشمزه!) است، بلکه فرصتی عالی برای آموزش نمادهای تعطیلات به فرزندانمان است: قدردانی.

همه ما می خواهیم فرزندانی مهربان، مسئولیت پذیر، موفق و دوست داشتنی تربیت کنیم. آموزش قدردانی به فرزندانمان یکی از بهترین راه‌ها برای پرورش این ویژگی‌هاست.

.قدردانی به کودکان این امکان را می‌دهد که از منافع شخصی خود خارج شوند. این به آن‌ها کمک می‌کند بفهمند که خوبی در زندگیشان چیزی است که همیشه اعطا نمی شود، اما امتیازی است که به آنها داده شده است. بیشتر از همه، قدردانی به آنها می آموزد که افراد و شرایطی را شناسایی کنند که همه خوبی هایی را که در زندگی تجربه می کنند ممکن می سازد.

شکرگزاری فروتنی را می آموزد و جهان بینی کودکان را گسترش می دهد. و مطالعات نشان داده اند که تمرین قدردانی می تواند تأثیرات مثبتی بر سلامت روان داشته باشد. بیایید نگاهی به فواید آموزش قدردانی به فرزندانمان بیندازیم، و چگونه آن را در طول تعطیلات شکرگزاری به زندگی خود تزریق کنیم.

قدردانی می تواند استرس را جبران کند

تمرین شکرگزاری همیشه مد است، اما امسال فرزندان ما بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارند. زندگی در میان یک بیماری همه گیر برای همه، به ویژه کودکان، استرس زا بوده است. در سال های 2020 و 2021، بچه ها ماه ها را در قرنطینه سپری کردند، از مدارس، خانواده های بزرگ و دوستان خود جدا شدند. این بدان معناست که در سال 2020، بسیاری از خانواده‌ها روز شکرگزاری را فقط با خانواده‌های نزدیک خود سپری کردند.

بسیاری از خانواده ها از دست دادن شغل و درآمد پایین را تحمل کردند. دیگران عزیزان گرانبهای خود را در اثر همه گیری از دست داده اند یا در نتیجه ابتلا به کووید-19 با عواقب طولانی مدت مواجه می شوند. بسیاری از افراد، از جمله کودکان 12 سال و بالاتر، اکنون واکسینه شده اند، اما هنوز نگرانی قابل توجهی در مورد ابتلا به COVID-19 برای کسانی که واکسینه نشده اند وجود دارد.

گرچه زندگی بسیار به حالت عادی نزدیک‌تر شده است، زندگی در این بیماری همه‌گیر آسیب زیادی به سلامت روان برای بسیاری از کودکان و خانواده‌هایشان وارد کرد. آنها ممکن است استرس باقیمانده زیادی داشته باشند. فکر کردن در مورد آنچه که برای آن سپاسگزار هستند ممکن است به تسهیل این روند کمک کند.

تمرین قدردانی با فرزندانتان راهی فوق‌العاده برای مقابله با استرسی است که آن‌ها تجربه می‌کنند. در حالی که دنیا از زمان شیوع بیماری همه‌گیر به طرق مختلف تغییر کرده است، اصول اولیه ارتباط خانوادگی (حتی زمانی که از طریق چت ویدیویی باشد) و چشیدن یک وعده غذایی با یکدیگر مدت ها فراموش شد. برجسته کردن این حقیقت در چنین زمانی می تواند آرامش بخش باشد.

قدردانی می تواند استرس را جبران کند

مزایای بیشتر تمرین شکرگزاری

تمرین قدردانی فقط از نظر تئوری کار خوبی نیست: فواید واقعی و ملموس هم برای سلامت جسمی و هم برای سلامت روانی دارد. تمرین قدردانی ممکن است به سادگی تلاش آگاهانه برای شمارش نعمت‌های خود، نوشتن آنچه برای آن در یک دفتر خاطرات سپاسگزار هستید، به اشتراک گذاشتن قدردانی خود با دیگران، انجام کارهای خوب در جامعه یا بحث در مورد آنچه برای آن سپاسگزار هستید با یک درمانگر یا مشاور باشد.

تمرین قدردانی ممکن است برای هر کسی متفاوت به نظر برسد، و این چیزی نیست که باید اجباری شود. هیچ راه درستی برای انجام آن وجود ندارد، اما فواید آن می‌تواند فراوان باشد.

مزایای بیشتر تمرین شکرگزاری

تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور منظم شکرگزاری می کنند:

برای مقابله با ناملایمات مجهزتر هستند

کمتر مستعد احساس خشم و عصبانیت هستند

روابط قوی تر و پایدارتر ایجاد می کنند

رضایت بیشتری از زندگی را تجربه می کنند

افسردگی کمتری را تجربه می کنند

مهارت تصمیم گیری بهتری دارند

میزان اضطراب کمتری دارند

میزان کلی کمتری از احساسات منفی یا الگوهای افکار منفی می کنند

مزایای سلامتی تمرین قدردانی عبارتند از:

افزایش احتمال ورزش کردن

کاهش فشار خون

کاهش سطح التهاب بدن

علائم کمتر درد فیزیکی

بهبود خواب

تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور منظم شکرگزاری می کنند:

راه های آموزش شکرگزاری

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در روز شکرگزاری و فراتر از آن با فرزندانتان قدردانی کنید. حتی کوچک‌ترین بچه‌ها هم می‌توانند به برخی از این فعالیت‌ها بپیوندند. زیرا آموزش و تمرین قدردانی از سنین پایین شروع می‌شود.

راه های آموزش شکرگزاری

یک مجله سپاسگزاری تهیه کنید

تحقیقات نشان داده است که نگه داشتن یک دفترچه قدردانی راهی معنادار برای آموزش و القای قدردانی در همه ماست. عمل اساسی نوشتن چیزی که هر روز بابت آن سپاسگزار هستید، روشی قدرتمند برای انعکاس و یادآوری چیزهایی در زندگیتان است که به خاطر آنها سپاسگزار هستید. مطالعات نشان داده اند که شما حتی مجبور نیستید آنچه را که نوشته اید به اشتراک بگذارید: نوشتن قدردانی خود مفید است.

کودکانی که هنوز نمی‌توانند بنویسند، می‌توانند از آنچه برای آن سپاسگزار هستند، نقاشی بکشند. آنها همچنین می توانند لیست های سپاسگزاری خود را به شما دیکته کنند تا آن ها را یادداشت کنید. کودکان بزرگتر می توانند افکار خود را خودشان ثبت کنند. خانواده‌تان می‌توانند نوامبر را به ماه شکرگزاری تبدیل کنند و تمام ماه منتهی به روز شکرگزاری را یادداشت کنند. حتی بهتر است که آن را به یک تمرین روزانه در تمام طول سال تبدیل کنید.

یک مجله سپاسگزاری تهیه کنید

به یک موسسه خیریه محلی كمك کنید

تمرین قدردانی فقط به این معنی نیست که خوبی های زندگی خود را بشناسید، بلکه به معنای گسترش آن به دیگرانی است که از شما خوش شانس تر هستند.

اینکه فرزندانتان غذا را برای اهدا به یک آشپزخونه یا اقلامی برای گذاشتن در سرپناه بی خانمان ها یا پناهگاه زنان آماده کنند - و بحث در مورد اینکه چرا این مکان ها به کمک مالی نیاز دارند - درس فوق العاده ای برای فرزندان شما است. این به آن‌ها کمک می‌کند تا از ثروت‌های زیادی که در زندگی دارند قدردانی کنند و این تمایل را در آنها القا کند که مطمئن شوند هیچ‌کس بدون وسایل ضروری مانند غذا، لباس و سرپناه نمی تواند زندگی کند.

به یک موسسه خیریه محلی كمك کنید

از کمدهای خود بگذرید و کمک مالی کنید

روز شکرگزاری زمان بسیار خوبی برای بررسی چیزهایی است که دارید، کمدهای خود را تمیز کنید و به دیگران اهدا کنید. از فرزندتان بخواهید به شما کمک کند تا لباس‌ها، اسباب‌بازی‌ها و حتی وسایل داخل انبار را بررسی کند. از آنها بخواهید اقلامی را انتخاب کنند که دیگر نیازی ندارند یا نمی خواهند، و از آنها بخواهید شما را به مؤسسه خیریه یا مؤسسه اجتماعی دیگری که در زمستان امسال برای افراد نیازمند کمک های مالی می پذیرد، همراهی کنند.

از کمدهای خود بگذرید و کمک مالی کنید

یک حلقه اشتراک قدردانی خانوادگی تشکیل دهید

بسیاری از خانواده ها در طول یا بعد از شام شکرگزاری وقت می گذرانند و می گویند برای چه چیزی سپاسگزار هستند. شما می توانید به سادگی از هر یک از اعضای خانواده بخواهید که دور میز بچرخند و چیزی را که به خاطر آن سپاسگزار هستند، بگویند.

یا می‌توانید این را به یک بازی تبدیل کنید، جایی که هر یک از اعضای خانواده آنچه را که بابت آن سپاسگزار هستند را روی یک تکه کاغذ می‌نویسند، هر تکه کاغذ در یک کاسه انداخته می‌شود و سپس «جملات سپاسگزاری» با صدای بلند خوانده می‌شوند. مهمانان حتی می توانند حدس بزنند چه کسی چه چیزی را نوشته است.

یک حلقه اشتراک قدردانی خانوادگی تشکیل دهید

در پاکسازی محله شرکت کنید

تمیز نگه داشتن یک جامعه یک تلاش گروهی است، و شرکت در پاکسازی محله راهی عالی برای بازگشت به جامعه، پیوند با دیگران، و همچنین وقت گذاشتن برای قدردانی از محله ای است که در آن زندگی می کنید. پاکسازی محله ممکن است در سواحل، پارک ها یا کنار پیاده رو برگزار شود. آنها یک راه عالی برای ملاقات با افراد جدید و انجام سهم خود برای کاهش آلودگی و تجمع زباله در منطقه شما هستند.

در پاکسازی محله شرکت کنید

ایجاد بسته های مراقبت

اکنون، بیش از هر زمان دیگری، همه ما به شدت از بسیاری از کارگران ضروری فوق‌العاده که در جامعه ما زندگی می‌کنند و به همه ما خدمت می‌کنند آگاه هستیم. از پزشکان، پرستاران و آتش‌نشان‌ها گرفته تا معلمان و کارمندان فروشگاه‌های مواد غذایی - افراد زیادی هستند که خانواده شما می‌توانند با آنها تماس بگیرند و از آنها تشکر کنند.

یک بشقاب براونی را به بیمارستان محلی خود ارسال کنید. یک پیتزا برای ارسال به آتش‌نشانی محلی خود سفارش دهید. برای انجمن پرستاران محلی خود یک سبد هدیه بفرستید. این زمان مناسبی است تا به کارگران ضروری نشان دهید که چقدر اهمیت می دهید، تلاش های همه گیر آنها فراموش نمی شود، و چقدر خوب درک می کنید که چقدر برای سلامت و ایمنی همه ما حیاتی هستند..

ایجاد بسته های مراقبت

به اهدافی که به آن اعتقاد دارید، پول اهدا کنید

موسسات خیریه بسیاری در حال حاضر کار شگفت انگیزی انجام می دهند. از سازمان‌هایی که از خانواده‌هایی حمایت می‌کنند که از نظر مالی دچار مشکل هستند، تا خیریه‌هایی که به حمایت از قربانیان همه‌گیری کووید-۱۹ کمک می‌کنند، مکان‌های بسیاری وجود دارد که بچه‌های ما ممکن است احساس کنند مجبور به کمک مالی به آن‌ها هستند.

با فرزندتان بنشینید و از او بپرسید که چه دلایلی به دلش می‌آید، به او کمک کنید تا یک موسسه خیریه برای کمک‌های مالی پیدا کند و به او کمک کنید تا معامله را انجام دهد. چه فرصتی عالی برای یادگیری و همچنین راهی برای آموزش قدردانی.

به اهدافی که به آن اعتقاد دارید، پول اهدا کنید

شکرگزاری خانوادگی را نهادينه كنيد

روزنامه نگاری سنتی ممکن است مهیج ترین راه برای ثبت افکار قدردانی خانواده شما نباشد. پس چرا آن را ملموس تر و خلاقانه تر نکنیم؟ از خانواده خود بخواهید از کاغذ ساختمانی (یا هر ماده ای که می خواهید!) درخت قدردانی بسازند. سپس، آنچه را که بابت آن سپاسگزار هستید روی Post-Its بنویسید و آنها را به درخت بچسبانید.

شما همچنین می توانید از شیشه شکرگزاری استفاده کنید که می توانید آن را تزئین کنید. در طول هفته منتهی به روز شکرگزاری، ظرف را با یادداشت های سپاسگزاری پر کنید، و سپس آنها را با صدای بلند در طول شام شکرگزاری بخوانید.

شکرگزاری خانوادگی را نهادينه كنيد

یادداشت های تشکر را بنویسید

علاوه بر کارگران ضروری، افراد زیادی در زندگی فرزند شما وجود دارند که ممکن است بخواهند از آنها تشکر کنند. هیچ چیز دلچسب تر از نوشتن یک یادداشت تشکر نیست. از فرزندتان بخواهید یکی از آنها را برای معلم، یک روحانی، کتابدار مورد علاقه یا پدربزرگ و مادربزرگش بنویسد.

یادداشت های تشکر از کودکان لازم نیست تجملی یا طولانی باشد. وقتی فرزندتان ببیند که گیرنده او چقدر روی یادداشت هیجان زده می شود، قدرت یک تشکر متواضعانه را درک خواهد کرد.

یادداشت های تشکر را بنویسید

قدردانی را ملكه ذهن فرزندان کنید

در آخر، اما مطمئناً نه کم اهمیت، زمانی را صرف این کنید که به فرزندان خود بگویید که چقدر از آنها سپاسگزار هستید.

خیلی اوقات، ما فکر می کنیم که آموزش قدردانی به فرزندانمان به این معنی است که آنها باید قدردانی خود را با دنیا به اشتراک بگذارند. این مطمئناً مهم است، اما یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش قدردانی به فرزندتان این است که آن را برای او الگوسازی کنید.

آخرین باری که از فرزندتان به خاطر اینکه شنونده خوبی است، از اشتباهاتش درس می‌گیرد یا با دیگران مهربانی نشان می‌دهد، تشکر کردید، چه زمانی بود؟ مطمئناً بچه‌ها بی‌نقص نیستند، اما صرف چند لحظه با تمرکز روی مناطقی که کودک شما در آن می‌درخشد، یا جایی که او در حال یادگیری و رشد است، می‌تواند دنیای خوبی برای فرزند شما داشته باشد.

احساس دوست داشتن و قدردانی، فنجان آنها را پر می کند و به آنها این امکان را می دهد که این احساسات را با دیگران در زندگی خود به اشتراک بگذارند.

قدردانی را ملكه ذهن فرزندان کنید

سخن آخر

اشتراک گذاری و آموزش قدردانی پاسخی برای همه چالش های ما نیست. اگرچه تمرین قدردانی فواید ثابت شده زیادی دارد، اما ممکن است فرزند شما همچنان در نتیجه استرس ناشی از بیماری همه گیر یا به دلیل استرس های عمومی زندگی، مشکلات روانی را تجربه کند.

همچنین به یاد داشته باشید که تمرین قدردانی چیزی نیست که باید به روز شکرگزاری یا فصل تعطیلات محدود شود. تربیت کودکی با شرایط خوب به این معناست که به آنها بیاموزیم دنیای بزرگتر اطراف خود را ببینند، درک کنند که همه به اندازه آنها مزایایی ندارند و متواضع بمانند. این به معنای بازپرداخت هر زمان ممکن، اهدای زمان و پول برای کمک به نیازمندان، و قدردانی از افراد جامعه خود است که کارها را بدون مشکل و ایمن پیش می‌برند.

علاوه بر این، تمرین منظم قدردانی برای سلامت و رفاه فرزندان شما فوق العاده است. می‌توانید سفر خانواده‌تان را برای القای قدردانی بیشتر در زندگی‌تان در این روز شکرگزاری آغاز کنید، و سپس آن را به یک تمرین در تمام طول سال تبدیل کنید.

سخن آخر

مقالات متفرقه

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

چندین مطالعه نشان می‌دهد که بچه‌ها به‌خصوص از زمان همه‌گیری کووید-۱۹، فعالیت بدنی چندانی ندارند.

برعکس، بزرگسالان از نظر بدنی فعال تر می شوند.

تلاش برای گنجاندن حرکت در برنامه های روزانه خانواده می تواند برای همه افراد درگیر مفید باشد.

بسیاری از والدین ممکن است نگران این باشند که فرزندانشان هر روز به اندازه کافی فعالیت بدنی نداشته باشند، به ویژه در طول دستورات ماندن در خانه در طول همه گیری COVID-19. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است (مخصوصاً با بزرگ‌تر شدن آنها)، شواهدی وجود دارد که عکس این موضوع برای بسیاری از بزرگسالان صادق است.

گرچه این موضوع تعجب آور به نظر مي رسد، اما کارشناسان بر اين باورند که والدین می توانند از این انگیزه برای تشویق کودکان به حرکت نیز استفاده کنند. گنجاندن تحرك در زندگی روزمره بصورت برنامه ريزي شده در خانواده می تواند به کودکان کمک کند تا به طور طبیعی ورزش بیشتری کنند.

مشاهده این مقاله
تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

احتمالاً فکر نمی کردید که به اين زودي يكسال بگذرد، تبريك مي گوييم به سرعت فرزندتان دارد بزرگ مي شود. تولد کوچولوی شما نزدیک است. ممکن است اولين تولد فرزندتان سریع‌ترین سال به نظر برسد ولي سال هاي آتي نيز چنين است، اما در هر صورت بالاخره اين روز نزدیک است. و اکنون که چنین است، ممکن است از خود بپرسید که بهترین راه برای جشن گرفتن تولد کودکتان چیست.
مشاهده این مقاله
چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

درست مانند آشپزی با کودکان نوپا، کودکان پیش دبستانی تمايل به استقلال دارند. "من می توانم آن را انجام دهم!" گرایش به استقلال مخصوص کودکان این سن است. خوشبختانه، هرچه بیشتر به آنها اجازه دهید در تهیه غذا مشارکت کنند، آنها را تشویق می کنید تا غذا بخورند.

والدین معمولاً هنگام خوردن یک وعده غذایی كامل توسط كودكشان که معمولاً هرگز آنها را لمس نمی کردند ولي اكنون آن ها را مي خورند، شگفت زده می شوند، چون استقلال انگیزه قوی ای است. این تكنيك می تواند به ویژه در زمانی مفید باشد که كودك شما تمايلي به غذا خوردن نشان نمي دهد و در حال كاهش وزن است.

برای اینکه کودکان پیش دبستانی در آشپزخانه مشغول شوند، به آنها اجازه دهید تمام کارهای مشابهی را که کودکان نوپا می توانند انجام دهند، به علاوه چند کار دیگر را انجام دهند. علاوه بر وسایل آشپزخانه که برای استفاده کودکان نوپا در نظر گرفته شده است، بچه‌های این سن ممکن است آماده باشند وسایل کمی پیشرفته‌تر مانند توپ‌گیر هندوانه، سبزی خردکن دستي، یا پرس سیر (با نظارت) را امتحان کنند.

مشاهده این مقاله
نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

آشپزی با بچه های کوچک می تواند سرگرم کننده باشد، اما اگر صادق باشیم، می تواند تمرینی برای صبر والدین باشد. از سوی دیگر، آشپزی با بچه‌های بزرگ‌تر، اغلب زمانی که شما شروع به آموزش مهارت می‌کنید. با افزایش سطح چالش، به تقویت مهارت‌های آن‌ها منجر مي شود.

یکی از راه های عالی برای ارتقای استقلال و خلاقیت آشپزی در کلاس های بالاتر این است که کتاب آشپزی خود را به فرزندان خود بدهید. هنگامی که شروع به جستجو کنید، ده ها کتاب آشپزي مناسب برای بچه ها در این سن پیدا خواهید کرد. یکی از كتاب هاي آشپزي با تصاویر فراوان و دستورالعمل های گام به گام را انتخاب کنید. سپس، فرزندتان را تشویق کنید تا خود را در تهیه غذايي، یا دسر، امتحان کند.

مشاهده این مقاله
اهميت دوست در روابط فرزندان

اهميت دوست در روابط فرزندان

بسیاری از بچه ها بهترین دوست یا گروهی از بهترین دوستان دارند. بچه های دیگر گروهی از دوستان دارند اما یک یا چند نفر را به عنوان "بهترین دوست" انتخاب می کنند. با این حال، یک یا چند نفر از این کودکان ممکن است در نهایت بیشترین زمان را با فرزند شما بگذرانند و عملاً به بهترین دوست تبدیل شوند.

این روابط ممکن است سال ها طول بکشد یا کوتاه مدت باشد. برخی از بچه ها در طول دوران کودکی خود با یک سری دوستان صمیمی روبرو می شوند، برخی دیگر ممکن است همان دوست را برای تمام زندگی خود حفظ کنند. سپس، بچه‌های دیگری هستند که گروه کوچک یا بزرگی از دوستان دارند که واقعاً یکی را بر دیگری ترجیح نمی‌دهند، دیگران هنوز ممکن است دوستی نزدیک زیادی نداشته باشند ويا ترجیح دهند به تنهایی بازی کنند.

اغلب، بهترین دوستی ها به صورت طبيعي یا به دلایل عملی ایجاد می شوند، به ویژه زمانی که بچه هایی با علایق یا پیشینه های مشابه در نزدیکی یکدیگر هستند. کودکانی که زمان زیادی را با هم می گذرانند، مانند نشستن در کنار یکدیگر در کلاس، بازی در یک تیم ورزشی، شرکت در یک باشگاه یا فعالیت مشابه، یا زندگی در همسايگي ممکن است احتمال بیشتری برای ایجاد این روابط داشته باشند.

مشاهده این مقاله
اخطار حذف!
آیا میخواهید این گزینه را حذف نمایید؟
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا جهت پیگیری ثبت نام خود از ساعت 10 صبح تا 10 شب با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
02122821212
09014961212
X
X
X

Title

Price

Des