روانشناسی کودک

مقالات

چگونه فرزندانمان ذهن و رواني قدرتمند داشته باشند؟

42
چگونه فرزندانمان ذهن و رواني قدرتمند داشته باشند؟

بچه های با ذهن و روان قدرتمند برای روبرو شدن با چالش های دنیا آماده تر هستند. واضح است که ذهن و روان قوي به معنای سخت گیری یا سرکوب احساسات نیست. همچنین به معناي نامهربانی یا سرکشی کردن نیست. درعوض، بچه‌های قدرتمند انعطاف‌پذیر هستند و شجاعت و اعتماد به نفس برای رسیدن به حداكثر توانمندي خود را دارند.

به عنوان والدین، کارهایی وجود دارد که برای کمک به تشكيل قدرت ذهنی در فرزندان خود می توانید انجام دهید.

نکاتی برای تربیت کودکان با ذهن و روح قوي

بچه‌هایی که از نظر ذهنی قوی هستند، می‌توانند مشکلات را حل کنند، از شکست ها درس بگيرند و با سختی‌ها کنار بیایند. کمک به رشد قوای ذهنی کودکان نیازمند رویکردی سه جانبه است. سه پيشنهاد برای کمک به بچه ها برای قوی شدن ذهن و روح آن ها وجود دارد.

به آنها یاد دهيد احساسات خود را کنترل کنند تا احساساتشان آنها را کنترل نکنند.

به آنها نشان دهید که چگونه اقدام مثبت انجام دهند.

به آنها بیاموزید که افکار واقعی را جایگزین افکار منفی کنند.

در بسیاری از تكنيك هاي تربيت فرزند، راهكارهاي انضباطي و ابزارهای آموزشی وجود دارد که به پرورش ذهني فرزندانتان کمک می‌کند.

نکاتی برای تربیت کودکان با ذهن و روح قوي

به كودكان نشان دهيد انسان قوي چگونه است

یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش داشتن روحيه قدرتمند به کودکان این است که این ویژگی‌ها را در زندگی خود منعکس کنید. بچه ها با تماشای والدین خود یاد می گیرند که چگونه در موقعیت های مختلف واکنش نشان دهند. بنابراین، سعی کنید از قدرت خود آگاه باشید و در زمینه هایی که نیاز به بهبود دارند کار کنید. در اینجا چند راه وجود دارد که به فرزندان خود نشان دهید چگونه از نظر ذهنی قوی باشند.

الگوی قدرت ذهنی

بهترین راه برای رشد قدرت ذهنی داشتن الگو است. در مورد اهداف شخصی خود صحبت کنید و به فرزند خود نشان دهید که در حال برداشتن گام هایی برای قوی تر شدن هستید. خودسازی و قدرت ذهنی را در اولویت زندگی خود قرار دهید و از کارهایی که والدین قوی از نظر ذهنی انجام نمی دهند اجتناب کنید.

به کودک خود نشان دهید چگونه با ترس ها روبرو شود

اگر کودک شما از هر چیز ترسناکی اجتناب کند، هرگز اعتماد به نفس لازم برای مدیریت احساس ناراحتی را به دست نخواهد آورد. خواه فرزند شما از تاریکی می ترسد، یا از ملاقات با افراد جدید وحشت دارد، به کودک خود کمک کنید هر بار یک قدم با ترس های خود روبرو شود.

به كودكان نشان دهيد انسان قوي چگونه است

توانمندي را آموزش دهيد

به دنبال فرصت هایی برای توانمندسازی فرزندان خود باشید تا از نظر ذهنی قوی باشند. با کار کردن با آنها در موقعیت‌های مختلف، می‌توانید سرسختی ذهنی لازم را برای مقابله با احساسات ناخوشایند و مدیریت موقعیت‌های چالش‌برانگیز به آنها منتقل کنید. در اینجا راه‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید به فرزندانتان بیاموزید که از نظر ذهنی قوی باشند، و چيزهايي که در زندگی اتفاق مي افتد روي آن ها تاثير نمي گذارد.

آنها را تشویق کنید، تلاش‌هایشان را تحسین کنید، و به خاطر شجاع بودن به آنها پاداش دهید و آنها یاد خواهند گرفت که بچه‌ای توانمند هستند که می‌توانند به بیرون از منطقه امن خود قدم بگذارند.

آموزش مهارت های خاص

به فرزندان خود بیاموزید که هر مرتبه در رفتار خود بهتر عمل کنند، نه اینکه آنها به خاطر اشتباهاتشان خود را سرزنش كنند. از روش هايي استفاده کنید که مهارت‌های خاصی را آموزش می‌دهند، مانند مهارت‌های حل مسئله، کنترل شرايط نامساعد، و انضباط شخصی. این مهارت‌ها به کودک شما یاد مي دهد که حتی زمانی که با وسوسه، شرایط سخت و شکست‌های سخت مواجه می‌شود، رفتار سازنده داشته باشد.

آموزش مهارت های كنترل هیجان

هنگام عصبانیت فرزندتان را آرام نکنید یا هر بار که ناراحت است او را خوشحال نکنید. در عوض، به آنها بیاموزید که چگونه به تنهایی با احساسات ناخوشایند کنار بیایند تا برای تنظیم خلق و خوی خود به شما وابسته نشوند. کودکانی که احساسات خود را درک می کنند و می دانند چگونه با آنها کنار بیایند، آمادگی بیشتری برای مقابله با چالش ها دارند.

اجازه دهید فرزندتان اشتباه کنند

به فرزند خود بیاموزید که اشتباهات بخشی از فرآیند یادگیری هستند تا از اشتباه کردن احساس شرم یا خجالت نکنند. در صورت بی خطر بودن، عواقب آن را در نظر بگیرید و روند طبيعي مسئله طي شود و سپس در مورد نحوه جلوگیری از تکرار همان اشتباه در دفعه بعد صحبت کنید.

توانمندي را آموزش دهيد

پرورش توانمندي ها

پرورش توانمندي در کودکان مستلزم توجه به سطح اعتماد به نفس، استقلال و عزت نفس آنهاست. با فرزندان خود تمرين کنید تا این بخش های زندگی آنها را تقويت کنید و در عین حال روش هايي را دنبال كنيد که توانمندي ایجاد می کند.

در اینجا چند راه وجود دارد که در مورد پرورش توانمندي ها مي توانيد استفاده كنيد.

آموزش گفتگوی سالم با خود

برای بچه‌ها مشكل است که از نظر ذهنی احساس قوی بودن کنند هنگامي که خود را سرزنش می‌کنند یا زمانی که نتایج كاري را ناخوشايند در نظر مي گيرند. به کودک خود بیاموزید که افکار منفی را دوباره قالب بندی کند تا بتواند واقع بینانه تر فکر کند. ایجاد یک دیدگاه واقع بینانه و در عین حال خوش بینانه می تواند به بچه ها کمک کند تا از دوران تنش عبور کنند و در بهترين حالت خود رفتار نمايند.

ساخت شخصیت

بچه‌ها به یک الگوي اخلاقی قوی نیاز دارند تا به آنها در تصمیم‌گیری ها کمک کند. بكوشيد تا ارزش های خود را به فرزندتان نشان دهيد. به طور منظم شرايطي برای نمايش ارزش هاي اخلاقي خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، به جای برنده شدن به هر قیمتی، بر اهمیت صداقت و شفقت تاکید کنید.

کودکانی که ارزش‌های خود را درک می‌کنند، احتمالاً انتخاب‌های سالمی انجام می‌دهند، حتی زمانی که دیگران ممکن است با اعمال آنها مخالف باشند.

به کودک خود اجازه دهید احساس ناراحتی کند

اگرچه کمک به کودک در هر زمان که مشکل دارد می تواند وسوسه انگیز باشد، اما نجات او از ناراحتی باعث می شود که او همواره درمانده باشد. اجازه دهید فرزندتان ببازد، به او اجازه دهید احساس بی حوصلگی کند، و اصرار کنید که او مسئولیت پذیر است، حتی زمانی که نمی خواهد. با حمایت و راهنمایی، مبارزه می تواند به فرزند شما کمک کند تا قدرت ذهنی خود را بسازد.

قدردانی را در اولویت قرار دهید

قدردانی یک درمان فوق العاده برای افسوس خوردن و سایر عادات بد است. به فرزندتان کمک کنید تا تمام خوبی های دنیا را بشناسد، به طوری که حتی در بدترین روزهایش، متوجه شود که چیزهای زیادی برای شکرگزاری دارد. قدردانی می تواند خلق و خوی فرزند شما را تقویت کند.

مسئولیت پذير تربيت كنيد

لازمه ایجاد شخصيتي قدرتمند، پذیرش مسئولیت شخصی است. اجازه توضیح را به فرزندتان بدهید، اما وقتی فرزندتان مرتکب اشتباه یا بدرفتاری می شود، چشم پوشي نكنيد. اگر فرزندتان دیگران را به خاطر طرز فکر، احساس یا رفتارش سرزنش مي کند، رفتار او را اصلاح کنید.

پرورش توانمندي ها

سخن آخر

تقویت قدرت ذهنی به تعهد و مداومت نیازمند است و با برنامه ريزي منظم، تمرین در مواقعی که موقعیت‌های دشوار پیش می‌آیند، و تلاش برای ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس به طور روزمره، اين امر ميسر مي شود.

به دنبال فرصت هایی كوچك برای شروع و ساختن شخصيت فرزندان از همين فرصت ها باشید. به كودكان کمک کنید رشد کنند و از اشتباهاتشان درس بگیرند. پس از مدتي، فرزندان شما قدرتمند خواهند شد که تا آخر عمر اين توانمندي با آن ها باقی خواهد ماند.

سخن آخر

مقالات متفرقه

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است

چندین مطالعه نشان می‌دهد که بچه‌ها به‌خصوص از زمان همه‌گیری کووید-۱۹، فعالیت بدنی چندانی ندارند.

برعکس، بزرگسالان از نظر بدنی فعال تر می شوند.

تلاش برای گنجاندن حرکت در برنامه های روزانه خانواده می تواند برای همه افراد درگیر مفید باشد.

بسیاری از والدین ممکن است نگران این باشند که فرزندانشان هر روز به اندازه کافی فعالیت بدنی نداشته باشند، به ویژه در طول دستورات ماندن در خانه در طول همه گیری COVID-19. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی در کودکان کاهش یافته است (مخصوصاً با بزرگ‌تر شدن آنها)، شواهدی وجود دارد که عکس این موضوع برای بسیاری از بزرگسالان صادق است.

گرچه این موضوع تعجب آور به نظر مي رسد، اما کارشناسان بر اين باورند که والدین می توانند از این انگیزه برای تشویق کودکان به حرکت نیز استفاده کنند. گنجاندن تحرك در زندگی روزمره بصورت برنامه ريزي شده در خانواده می تواند به کودکان کمک کند تا به طور طبیعی ورزش بیشتری کنند.

مشاهده این مقاله
تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

تولد كودك خود را چگونه جشن بگيريم؟

احتمالاً فکر نمی کردید که به اين زودي يكسال بگذرد، تبريك مي گوييم به سرعت فرزندتان دارد بزرگ مي شود. تولد کوچولوی شما نزدیک است. ممکن است اولين تولد فرزندتان سریع‌ترین سال به نظر برسد ولي سال هاي آتي نيز چنين است، اما در هر صورت بالاخره اين روز نزدیک است. و اکنون که چنین است، ممکن است از خود بپرسید که بهترین راه برای جشن گرفتن تولد کودکتان چیست.
مشاهده این مقاله
چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

چگونه کودکان در آشپزخانه کمک کنند

درست مانند آشپزی با کودکان نوپا، کودکان پیش دبستانی تمايل به استقلال دارند. "من می توانم آن را انجام دهم!" گرایش به استقلال مخصوص کودکان این سن است. خوشبختانه، هرچه بیشتر به آنها اجازه دهید در تهیه غذا مشارکت کنند، آنها را تشویق می کنید تا غذا بخورند.

والدین معمولاً هنگام خوردن یک وعده غذایی كامل توسط كودكشان که معمولاً هرگز آنها را لمس نمی کردند ولي اكنون آن ها را مي خورند، شگفت زده می شوند، چون استقلال انگیزه قوی ای است. این تكنيك می تواند به ویژه در زمانی مفید باشد که كودك شما تمايلي به غذا خوردن نشان نمي دهد و در حال كاهش وزن است.

برای اینکه کودکان پیش دبستانی در آشپزخانه مشغول شوند، به آنها اجازه دهید تمام کارهای مشابهی را که کودکان نوپا می توانند انجام دهند، به علاوه چند کار دیگر را انجام دهند. علاوه بر وسایل آشپزخانه که برای استفاده کودکان نوپا در نظر گرفته شده است، بچه‌های این سن ممکن است آماده باشند وسایل کمی پیشرفته‌تر مانند توپ‌گیر هندوانه، سبزی خردکن دستي، یا پرس سیر (با نظارت) را امتحان کنند.

مشاهده این مقاله
نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

نوجوانان چگونه در آشپزخانه کمک کنند

آشپزی با بچه های کوچک می تواند سرگرم کننده باشد، اما اگر صادق باشیم، می تواند تمرینی برای صبر والدین باشد. از سوی دیگر، آشپزی با بچه‌های بزرگ‌تر، اغلب زمانی که شما شروع به آموزش مهارت می‌کنید. با افزایش سطح چالش، به تقویت مهارت‌های آن‌ها منجر مي شود.

یکی از راه های عالی برای ارتقای استقلال و خلاقیت آشپزی در کلاس های بالاتر این است که کتاب آشپزی خود را به فرزندان خود بدهید. هنگامی که شروع به جستجو کنید، ده ها کتاب آشپزي مناسب برای بچه ها در این سن پیدا خواهید کرد. یکی از كتاب هاي آشپزي با تصاویر فراوان و دستورالعمل های گام به گام را انتخاب کنید. سپس، فرزندتان را تشویق کنید تا خود را در تهیه غذايي، یا دسر، امتحان کند.

مشاهده این مقاله
اهميت دوست در روابط فرزندان

اهميت دوست در روابط فرزندان

بسیاری از بچه ها بهترین دوست یا گروهی از بهترین دوستان دارند. بچه های دیگر گروهی از دوستان دارند اما یک یا چند نفر را به عنوان "بهترین دوست" انتخاب می کنند. با این حال، یک یا چند نفر از این کودکان ممکن است در نهایت بیشترین زمان را با فرزند شما بگذرانند و عملاً به بهترین دوست تبدیل شوند.

این روابط ممکن است سال ها طول بکشد یا کوتاه مدت باشد. برخی از بچه ها در طول دوران کودکی خود با یک سری دوستان صمیمی روبرو می شوند، برخی دیگر ممکن است همان دوست را برای تمام زندگی خود حفظ کنند. سپس، بچه‌های دیگری هستند که گروه کوچک یا بزرگی از دوستان دارند که واقعاً یکی را بر دیگری ترجیح نمی‌دهند، دیگران هنوز ممکن است دوستی نزدیک زیادی نداشته باشند ويا ترجیح دهند به تنهایی بازی کنند.

اغلب، بهترین دوستی ها به صورت طبيعي یا به دلایل عملی ایجاد می شوند، به ویژه زمانی که بچه هایی با علایق یا پیشینه های مشابه در نزدیکی یکدیگر هستند. کودکانی که زمان زیادی را با هم می گذرانند، مانند نشستن در کنار یکدیگر در کلاس، بازی در یک تیم ورزشی، شرکت در یک باشگاه یا فعالیت مشابه، یا زندگی در همسايگي ممکن است احتمال بیشتری برای ایجاد این روابط داشته باشند.

مشاهده این مقاله
اخطار حذف!
آیا میخواهید این گزینه را حذف نمایید؟
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا جهت پیگیری ثبت نام خود از ساعت 10 صبح تا 10 شب با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
02122821212
09125261212
X
X
X

Title

Price

Des